Zima na budowie. Jak zabezpieczyć budowę?

Okres zimy to dość wymagająca pora roku w naszym klimacie. Spadek temperatury poniżej 0 stopni, opady śniegu, silne wiatry i duża wilgotność to nie są wymarzone warunki do prowadzenia prac budowlanych. Jak zabezpieczyć własną budowę na zimę? Czy można budować w okresie zimowym? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

Pomimo tego, iż kilka ostatnich lat charakteryzowało się stosunkowo łagodną zimą to trzeba sobie powiedzieć, że okres zimy to czas przestoju na budowie. Część prac da się realizować w okresie zimowym, ale są też etapy które muszą być zakończone przed okresem zimowym. Prawidłowe zaplanowanie poszczególnych etapów w czasie pozwala zaoszczędzić sporo nerwów i problemów w związku z niespodziewanym atakiem zimy.

Pierwszym newralgicznym etapem budowy który powinien być zakończony przed przymrozkami są prace fundamentowe. Odsłonięte wykopy lub fundamenty niezabezpieczone na okres zimowy mogą spowodować znaczne starty w prowadzonej inwestycji. Problem dotyczy zjawiska przemarzania gruntu i wysadzania fundamentów. Woda zawarta w gruncie w okresie zimowym zamarza powodując zwiększenie swojej objętości. Może to skutkować rozluźnieniem wierzchniej warstwy gruntu oraz wysadzeniem fundamentów (podnoszeniem względem poziomu posadowienia). Zjawisko wysadzania fundamentów może spowodować spękanie i uszkodzenie tego najważniejszego elementu konstrukcyjnego budynku.  Aby zapobiec tego typu problemom należy tak zaplanować budowę, aby zakończyć prace fundamentowe przed wystąpieniem mrozów. Grunt przemarza tylko do określonej głębokości zależnej od lokalizacji budynku.

Architekt w projekcie określa minimalną głębokość posadowienia fundamentów względem poziomu terenu tak aby nie zaszło zjawisko wysadzania fundamentów. Żeby więc zabezpieczyć skutecznie wykonane fundamenty na okres zimowy należy zakończyć prace fundamentowe w całości (wykonać izolacje p. wilgociową i termiczną) i obsypać fundamenty gruntem od zewnątrz i wewnątrz budynku. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na zasypkę po zewnętrznej stronie budynku. Zdarzają się inwestycje w których projekt zagospodarowania działki zakłada obsypanie budynku po zewnętrznej stronie w formie sztucznych skarp. Skarpy tego typu zazwyczaj realizowane są już na samym końcu inwestycji, przy wykonywaniu prac związanych z zagospodarowaniem terenu działki. W sytuacji, kiedy istniejący poziom terenu po zewnętrznej stronie budynku nie zapewnia zachowania minimalnej głębokości posadowienia należy skarpy wykonać przed zimą, aby fundamenty nie uległy uszkodzeniu.

Jeśli nie zdążysz wykonać i obsypać fundamentów przed okresem zimowym warto wówczas zadbać o rozwiązanie zastępcze i zabezpieczenie fundamentów. Najlepszą formą zabezpieczenia nieskończonych fundamentów przed mrozem będzie ich przykrycie matami słomianymi i folią tak aby ograniczyć możliwość wystąpienia wysadzania fundamentów. Należy również zadbać o to, aby w wykopie nie gromadziła się woda opadowa poprzez zabezpieczenie wykopów przed jej napływem z terenu działki.

Osobiście nie zalecam też wykonywania warstwy tzw. chudego betonu pod posadzkę przed zimą.  Zasypane fundamenty możemy spokojnie pozostawić w tej formie na zimę i od wiosny rozpocząć dalsze prace od dogęszczenia końcowego i ułożenia betonu.  Zasypka fundamentów w okresie takiej przerwy technologicznej będzie miała okazje jeszcze sama się nieco naturalnie dogęścić od opadów atmosferycznych.

Zakończenie prac fundamentowych przed mrozami to najważniejsze zadanie pod kątem zabezpieczenia budowy przed zimą. Prawidłowe zaplanowanie prac w czasie pozwala dobrze zgrać ten etap w czasie i uniknąć problemów. Aby to ułatwić stworzyłem specjalnie narzędzie w formie uniwersalnego planera budowy. Już dziś zupełnie darmowo możesz uzyskać dostęp do tego narzędzia zapisując się na newsletter pod linkiem poniżej.

Jeśli przed nadejściem zimy udało się zakończyć prace fundamentowe, ryzyko wystąpienia niekorzystnych zjawisk znacząco spada. W przypadku przerwy zimowej na etapie konstrukcji budynku bez dachu warto zabezpieczyć budynek przed napływem niepożądanej wody opadowej np. do piwnicy (jeśli takowa jest przewidziana). Wysokie i stosunkowo wiotkie ściany konstrukcyjne, nie zwieńczone wieńcem lub stropem (np. ściana szczytowa) należy zabezpieczyć przed wywróceniem przez silny wiatr. Wbrew pozorom takie zdarzenia są dość częste po silnym i gwałtownych nawałnicach. Zabezpieczenie najlepiej wykonać w formie wypór stabilizujących.

Budynek w stanie surowym otwartym, a więc z przykryciem dachowym również wymaga pewnych prac zabezpieczających związanych w zimową przerwą w pracy. Warto na ten czas zabezpieczyć otwory okienne przed opadami atmosferycznymi i nawiewaniem śniegu do wewnątrz. Sprawdzonym sposobem jest zabicie okien deskami. Należy przy tej czynności pamiętać o pozostawieniu szczelin wentylacyjnych tak aby budynek dosychał. Warto również zabezpieczyć budynek przed ewentualnymi kradzieżami poprzez wykonanie drzwi.

Zima w przypadku budynku na etapie stanu surowego zamkniętego nie stanowi większego problemu z racji warunków atmosferycznych. Jedynym problem może być zabezpieczenie budynku przed kradzieżami. Długie noce i zazwyczaj rzadsze wizyty gospodarzy na placu budowy oraz cenne i łatwe w demontażu wyposażenie wewnętrze może być pokusą dla złodziei. Na tym etapie warto rozważyć jak najszybsze uruchomienie alarmu, jeśli jest taki przewidziany. Dobrą alternatywą może być też montaż kamery monitorującej 4G. Kamery tego typu są w stanie poprzez siec komórkową na bieżąco przekazywać sygnał na telefon oraz archiwizować nagrania.

Zima na budowie, w zależności od etapu prowadzonych prac, może mieć różne skutki. Aby uniknąć błędów, nerwów i kosztowych napraw, należy tak zaplanować budowę, aby wykluczyć prowadzenie newralgicznych prac przy niesprzyjającej aurze. Warto w tym celu wykorzystać uniwersalny planer budowy który możesz otrzymać zupełnie darmowo. Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter. Planer to proste narzędzie które podpowiada w jakiej kolejności prowadzić prace i które roboty muszą być zakończone przed przystąpieniem do kolejnych prac. Sam definiujesz czas trwania danego etapu dzięki czemu możesz realnie i z wyprzedzeniem zaplanować prace oraz czas wejścia kolejnych ekipy.  Dobry plan budowy to lepsza koordynacja i zaoszczędzone pieniądze. Zapisz się już dziś do newslettera budowniczy.info.pl

Najnowsze wpisy