Jak zaoszczędzić na budowie bez utraty na jakości?

Budowa domu jednorodzinnego to wymagające przedsięwzięcie. Projekt który nierzadko ciągnie się przez lata, wymaga dużego zaawansowania czasu, wiedzy i  przede wszystkim środków pieniężnych. Czy budowa zawsze musi się wiązać z olbrzymimi kosztami i przekroczeniami budżetu? Czy da się na swojej budowie zaoszczędzić i nie stracić na jakości budynku? W tym artykule pokaże sprawdzoną metodę na optymalizację kosztów budowy.

Zacznijmy od tego, że budowa to naprawdę trudny i dość skomplikowany proces. Przede wszystkim pod pojęciem „budowy domu” mieści się wiele często różnorakich działań które musisz przejść. Cały proces zaczynasz od przeprawy z urzędami w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Niestety nie załatwisz tej spraw w jednym urzędzie. Aby móc uzyskać powolnienie na budowę w optymistycznym wariancie będziesz musiał odwiedzić przynajmniej cztery urzędy i instytucje, a w pesymistycznym nawet do dziewięciu. W wielu z tych instytucji nie pojawisz się tylko raz, a kilkukrotnie. Kiedy już przebrniesz przez sprawy urzędowe następuje wymarzony moment wbicia pierwszej łopaty na placu budowy. Początkowy entuzjazm, że prace w końcu ruszyły bardzo szybko może w tobie zabić szara budowlana rzeczywistość. Wyzwania związane z koordynacją poszczególnych prac, dostawami materiałów, synchronizacją brygad budowlanych to chleb powszedni inwestora. Przekroczenia w założonym budżecie oraz ciągłe finansowe niespodzianki to również bardzo często- standard.  Całość wieńczy proces oddania budynku do użytkowania który jest małą powtórką z wędrówki po urzędach z początku budowy.

Czy zawsze tak musi być? Jestem zdania że nie. Od przeszło 6 lat nadzoruje budowy domów jako Kierownik Budowy. Widziałem już wiele budów i przerabiałem kilkadziesiąt przypadków. Po tych 6 latach pracy widzę jak dużo jest do zrobienia na polskich budowach. Postawiłem sobie cel. Cel wykorzystania nabytej wiedzy i przede wszystkim doświadczenia do pomocy zwykłemu „Kowalskiemu” w realizacji własnego budowlanego marzenia.

Chcąc zaoszczędzić na swojej budowie tak naprawdę masz mnóstwo możliwości. Możesz wyszukiwać najtańsze materiały i sprawdzając aktualne ceny oraz promocje we wszystkich lokalnych składach budowlanych oszczędzać na materiałach. Możesz przeczesać cały rynek ekip budowanych w poszukiwaniu tego najtańszego wykonawcy. Możesz stosować najtańsze rozwiązania i stosować zamienniki.  Na pewno na tym da się zaoszczędzić. Niestety trzeba sobie też jasno powiedzieć, że jest duża szansa na to że  jakość twojego budynku na tym ucierpi. A więc jak zaoszczędzić bez utraty jakości?

Oszczędności na finansowaniu.

Na bazie moich doświadczeń, pierwszym i najprostszym sposobem na oszczędności na swojej budowie to dobra organizacja i planowanie całego procesu. Jak mówi zasada zarządzania zadaniami każda minuta przeznaczona na planowanie zaoszczędza 10 minut w działaniu. Myślę, że przy budowie domu śmiało mogę zaryzykować tezę że każda minuta poświęcona na planowanie to konkretne zaoszczędzone pieniądze. Spytasz:  a po co mi ten plan?   W tej chwili większość inwestycji mieszkaniowych przy budowie wspomaganych jest kredytem hipotecznym. Z kolejnych wypłat transz możesz finansować prowadzone prace budowlane. Należy jednak zauważyć, iż bank wypłacając kolejne transze rozpoczyna naliczanie odsetek za wypłacone środki. Co więcej są to same odsetki bez udziału w spłacie kapitału. Faktyczne rozpoczęcie spłat rat kapitałowych następuje dopiero po odbiorze budynku w Nadzorze Budowlanym. A więc do momentu zakończenia prac i odbioru budynku rata kredytu to dodatkowy koszt do całej inwestycji.

Bardzo szybko okazuje się więc, że czas trwania budowy w modelu finansowania z kredytu ma istotny wpływ na same koszty budowy. Spróbujmy to policzyć. Załóżmy że budowa naszego domu trwa rok kalendarzowy. Prace fundamentowe finansujemy z własnych środków. Pozostałe koszty budowy finansujemy kredytem hipotecznym. Kredyt jest oprocentowany na stopie procentowej 2,6%

Po analizie omawianego przypadku bardzo prosto możemy zauważyć , że po wypłacie ostatniej transzy kredytu każdy miesiąc budowy kosztuje nas 931 zł ekstra. W skali całej budowy przy dość napiętym harmonogramie jakim jest rok na realizację, koszty odsetek wynoszą prawie 8 tys zł.

Wniosek jest prosty. Przy budowie finansowanej z kredytu im szybsza realizacja całej budowy tym wiesze oszczędności.  

Jak sprawnie zrealizować budowę?

Aby móc sprawnie przejść budowę, oszczędzając przy tym realne pieniądze, bardzo ważne jest planowanie budowy. Narzędziem do planowania budowy jest harmonogram realizacji budowy. W harmonogramie uwzględniamy wszystkie etapy prac wraz z ich czasem realizacji. Dzięki temu mamy pełny pogląd na zadania które musimy jeszcze wykonać aby z sukcesem zakończyć budowę. Co więcej możemy te zadania umieścić w konkretnych ramach czasowych i w prawidłowej kolejności. Dzięki temu wykluczamy konflikty pomiędzy zadaniami w realizacji , dobrze planujemy ekipy i z odpowiednim wyprzedzeniem zamawiamy materiały. Nie tylko trzymamy w ryzach naszą budowę ale realnie oszczędzamy czas i pieniądze. Harmonogram jako narzędzie do planowania twojej budowy to również spisana i uporządkowana cała procedura budowy domu.

Aby pomóc ci w realizacji twoich budowlanych marzeń stworzyłem uniwersalne narzędzie do planowania budowy. Narzędzie w formie uniwersalnego  harmonogramu budowy to zaoszczędzony czas i pieniądze. W arkuszu wprowadziłem wszystkie najważniejsze etapy budowy i zadania które masz przed sobą. Zdefiniowałem też najbardziej optymalną kolejność zadań oraz średni czas ich trwania.  W arkuszu jako uniwersalnym narzędziu masz też możliwość samodzielnego definiowania swoich czasów i odznaczania zadań już zrealizowanych. Narzędzie podpowie ci które zadania są na ścieżce krytycznej dla zakończenia budowy i które wymagają twojej największej uwagi. Z tym narzędziem plan na swoją budowę możesz wykonać w 10 min. Pamiętaj, że krótsza realizacja twojej budowy to zaoszczędzone pieniądze. Dzięki korzystaniu z tego narzędzia nie zapomnisz o żadnym etapie twojej budowy. Uporządkowanie procedury i zebranie w jedną spójną całość wszystkich kwestii formalnych ułatwi Ci współpracę z urzędami.

Czy wiesz, że tylko jedno niedopatrzenie na etapie projektowania  może opóźnić uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę nawet o miesiąc . Czy chcesz spacerować z urzędu do urzędu i w każdym dowiadywać się, że czegoś ci brakuje , czy też wolał byś mieć pod kontrolą ten proces? Czy wiesz jaka jest optymalna kolejność prowadzenia prac tak aby zachowywać wymagania technologiczne i oszczędzać na niepotrzebnych kosztach? Odpowiedzią na te wszystkie pytania jest harmonogram budowy.

Najnowsze wpisy