Czy wiesz że średni czas realizacji budowy domu jednorodzinnego w Polsce to ponad 48 miesięcy! A czy wiesz, że średni czas budowy dużo większych budynków wielorodzinnych (bloków mieszkalnych) to zaledwie 23 miesiące. Skąd się bierze ta drastyczna różnica w czasie budowy i czy rzeczywiście budowy domu jednorodzinnego nie da się przyśpieszyć? Zapraszam do lektury.
Chyba każdy się ze mną zgodzi, że budowa to skomplikowany proces. Proces który łączy w sobie wiele różnych zagadnień i wyzwań. Musimy zadbać o kwestie formalne i odwiedzić sporo urzędów przed rozpoczęciem prac. Sama budowa to również koordynacja wielu firm, dostawców i podwykonawców. Kiedy już zakończymy prace budowlane okazuje się że czeka nas powtórka z maratonu z formalnościami przy odbiorze budynku. Nie dziwie się, że wielu inwestorów kiepsko wspomina okres budowy swojego domu. Ale czy zawsze budowa musi być tak trudna? Podczas mojej pracy przy budowach domów, jako kierownik budowy dość często obserwuję jedną prawidłowość. Bardzo mało inwestorów planuje swoje budowy.
Zaplanujmy to.
Dobry plan na inwestycję to połowa sukcesu. I oczywiście nie ma się co łudzić że dzięki temu magicznie unikniemy wszystkich budowlanych wyzwań. Pewnie wszystkich nie unikniemy. Ale dobry plan pozwoli nam ograniczyć ich ilość , odpowiednio wcześniej wyłapać problemy i da nam czas na ich rozwiązanie.
Aby ułatwić realizację budowy przygotowałem specjalne narzędzie. Uniwersalny Planer Budowy.
Narzędzie to stworzyłem specjalnie z myślą o inwestorach domów jednorodzinnych. Planer to narzędzie w którym ująłem wszystkie składowe zadania o które musisz zadbać przy realizacji budowy wraz z kolejnością ich realizacji. Narzędzie to porządkuje informacje o tym co musimy zrobić a co już zrobiliśmy. Dodatkowo do każdego zadania przypisałem przykładowy czas jego realizacji. Całość wzbogaciłem o tzw. ścieżkę krytyczną. Ścieżka krytyczna to lista zadań które zależą od siebie ( aby rozpocząć kolejne zadanie musisz skończyć poprzednie) a ich realizacja wpływa na ogólny czas realizacji inwestycji.
Planer swoim zakresem obejmuje cała budowę aż od rozpoczęcia prac formalnych ( uzyskiwanie pozwoleń , warunków technicznych) poprzez fazę budowy skończywszy na odbiorze budynku. Aby narzędzie było kompletne to poszczególnych zadań w fazie planowania, przygotowałem opisy jak załatwić daną sprawę w urzędzie wraz z informacją bo będzie potrzebne do załatwienia danej sprawy. Całość planera jest interaktywna. Użytkownik ma możliwość samodzielnego definiowania czasu realizacji danego zadania oraz odznaczania zadań już wykonanych. Planer sam przelicza planowany czas zakończenia budowy.
Co mogę zyskać?
Jak mówi stare powiedzenie „czas to pieniądz”. Nie inaczej jest w przypadku budowy. Każdy miesiąc przeciągającej się budowy to konkretne koszty. Budujesz na kredyt? Każdy miesiąc budowy to kolejne odsetki bez spłaty kapitału.
Budowa w trakcie to również wyższe opłaty za prąd na taryfie budowalnej. Jeśli wchodzimy w okres zimy to również koszty ogrzewania i zabezpieczenia budynku.
Dzięki zaplanowaniu swojej budowy inwestycję możesz skończyć szybko i sprawnie co pozwoli Ci zaoszczędzić na dodatkowych kosztach.
Dobry plan to także przede wszystkim mniejszy stres dla inwestora. Każdy z nas w swoim życiu doświadczył historii kiedy w urzędzie był odprawiony z kwitkiem bez załatwienia sprawy z powodu braku jakiegoś dokumentu. To bardzo frustrująca sytuacja. W trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę w najlepszym przypadku trzeba odwiedzić cztery urzędy i instytucje w najgorszym osiem ( w więcej w zależności od sytuacji). Każde opóźnienie w procedurze powoduje realnie opóźnienie w uzyskaniu pozwolenia na budowę. A co więcej w niektórych przypadkach kolejne decyzje administracyjne zależą od siebie co w przypadku pewnych błędów może skutecznie nam wydłużyć proces uzyskania pozwolenia. Świetnym tego przykładem może być konieczność odrolnienia gruntu. Kiedy planujesz budowę na gruncie który należy odrolnić do „odrolnienia” musisz załączyć operat geodezyjny. Operat podlega zatwierdzeniu przez geodezję. Aby geodeta mógł zrobić operat musisz musi mieć projekt zagospodarowania terenu. Żeby architekt mógł zrobić projekt zagospodarowania terenu musi mieć mapę do celów projektowych. Jak widzisz te procesy są ściśle ze sobą połączone. Dzięki opisom procedur administracyjnych w plenerze będziesz wiedzieć jak wygląda dana sprawa, co potrzebujesz do jej załatwienia, co pozwoli ci gładko pokonać etap formalny budowy.
Plan na budowę to również przede wszystkim dobra koordynacja ekip budowlanych. Ze swoich obserwacji wiem że niesłowność brygad budowlanych to jeden z większych problemów na budowie. Planując swoją inwestycję w długiej perspektywie czasu przede wszystkim masz możliwość wybrania najlepszych fachowców. Dobrzy fachowcy w zależności od branży i przeważnie mają zarezerwowaną pracę od pół roku do nawet 1,5 roku w przód. Jeśli chcesz umawiać brygady na szybko to przeważnie są to albo nowe firmy albo ci nieco słabsi fachowcy. Planując też wejście kolejnych brygad z wyprzedzeniem masz większą szansę na to że fachowiec wejdzie na twoją budowę o czasie a nie z opóźnieniem.
Kolejna kwestia to materiały. Pomijając aspekt zmian cen na niektóre z materiałów w trakcie roku trzeba zauważyć, że na niektóre z materiałów trzeba dość długo czekać. Okna, drzwi to czas oczekiwania od jednego do dwóch a w skrajnych przypadkach trzech miesięcy. Niektóre płytki czy też podłogi to również od dwóch do 4 tygodni oczekiwania.
Podsumowując plan na budowę to jeden ze sposobów jak sprawnie i bez stresu podejść do dużego zadania jakim jest budowa domu. Dzięki temu narzędziu jesteśmy w stanie ograniczyć koszty, stres i nerwy oraz znacznie przyśpieszyć realizację swojej budowy. To również rozwiązanie które spina w sobie i porządkuje wiele budowlanych kwestii.
Zachęcam cię do zaplanowania swojej budowy.
Zapisz się do newslettera i uzyskaj darmowy dostęp do „planera twojej budowy”.
Będzie mi również miło jak podzielisz się swoimi przemyśleniami o narzędziu w komentarzach.